ÖZGEÇMİŞ

    Nihat ZEYBEKÇI
    Denizli Belediye Başkanı

Nihat Zeybekci, 1961 yilinda Denizli ili Tavas ilçesine bagli Pinarlar Kasabasi’nda dogdu.

Ilk ve orta ögrenimini Tavas ilçesinde, lise ögrenimini Kütahya'da, yüksek ögrenimini Marmara Üniversitesi Iktisadi Idari Bilimler Fakültesi Isletme Bölümü’nde tamamladiktan sonra Istanbul Üniversitesi Uluslararasi Iliskilerde ihtisas yapti. Daha sonra Ingiltere'de South London College'de ekonomi egitimi aldi. Egitim sonrasi yurda döndü.

Istanbul'da önemli bir sanayi grup kurulusunda üst düzey yöneticilik yaptiktan sonra memleketi olan Denizli'ye yerlesti.

Denizli'de ihracatta önemli yeri olan bir tekstil firmasinda da üst düzey yöneticilik yapti. Daha sonra 1994 yilinda kendi sirketi olan Turkuaz Tekstil'i kurdu.

Takip eden yillarda kendi sektöründe önem arz eden alti yeni firma kurarak ülke ekonomisine katkida bulundu. Degisik sivil toplum kuruluslarinin kuruculugu ve yönetiminde bulundu.

Bir dönem Denizli Platform Sözcülügü yapti. Belli dönemlerde Denizli Sanayi Odasi meslek grubunda görev aldi. Üst üste iki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon Ihracatçilar Birligi Baskanligini yürüttü.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Denizli Belediye Başkanlığı'na seçildi. Halen Denizli Belediye Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Zeybekçi, ileri derecede Ingilizce ve Almanca bilmektedir.

Evli ve 4 çocuk sahibidir.

 

Copyright © 2009 Peryon Ege Bölgesi Şubesi
 
powered by :